Vishay/Sprague TR3E227M6R3C0100
TR3E227M6R3C0100 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E227M6R3C0100
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917
Datasheet Download
TR3E227M6R3C0100.pdf
Availability of TR3E227M6R3C0100
QUANTITY
TR3E227M6R3C0100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E227M6R3C0100
Internal Part NumberEIS-TR3E227M6R3C0100
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E227M6R3C0100
Related LinksTR3E227M, TR3E227M6R3C0100 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E227M6R3C0100 Details Description
Related parts for TR3E227M6R3C0100
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC DGTL POT 256TAP DUAL 16-TQFN datasheet.pdf
CONN DIN R/2 MALE 32CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
POWER MTR 11-700VAC/0-9999A LCD datasheet.pdf
RES 2K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 55POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf