Taiyo Yuden LAL03KH2R7M
LAL03KH2R7M picture photo
Mfg. Part Number
LAL03KH2R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 220MA 1.3 OHM TH
Datasheet Download
LAL03KH2R7M.pdf
Availability of LAL03KH2R7M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL03KH2R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL03KH2R7M
Internal Part NumberEIS-LAL03KH2R7M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±20%
Current Rating220mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL03KH2R7M
Related LinksLAL03, LAL03KH2R7M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL03KH2R7M Details Description
Related parts for LAL03KH2R7M
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FLATLINK(TM) XMITTER 48-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
15+15 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf