Taiyo Yuden LAL03VB181K
LAL03VB181K picture photo
Mfg. Part Number
LAL03VB181K
Brief Description
FIXED IND 180UH 80MA 16 OHM TH
Datasheet Download
LAL03VB181K.pdf
Availability of LAL03VB181K
QUANTITY
LAL03VB181K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL03VB181K
Internal Part NumberEIS-LAL03VB181K
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)16 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL03VB181K
Related LinksLAL03, LAL03VB181K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL03VB181K Details Description
Related parts for LAL03VB181K
IGBT 600V 13A 60W D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 22POS R/A .155" datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 510MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf