Taiyo Yuden LAL03VB1R5M
LAL03VB1R5M picture photo
Mfg. Part Number
LAL03VB1R5M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 250MA 1 OHM TH
Datasheet Download
LAL03VB1R5M.pdf
Availability of LAL03VB1R5M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL03VB1R5M Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL03VB1R5M
Internal Part NumberEIS-LAL03VB1R5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant131MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.102" Dia x 0.276" L (2.60mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL03VB1R5M
Related LinksLAL03, LAL03VB1R5M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL03VB1R5M Details Description
Related parts for LAL03VB1R5M
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 18-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 4KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 8.25MM datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,BF,USF datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf