Taiyo Yuden LAL04NA180K
LAL04NA180K picture photo
Mfg. Part Number
LAL04NA180K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 430MA 770 MOHM TH
Datasheet Download
LAL04NA180K.pdf
Availability of LAL04NA180K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL04NA180K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL04NA180K
Internal Part NumberEIS-LAL04NA180K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating430mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)770 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL04NA180K
Related LinksLAL04, LAL04NA180K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL04NA180K Details Description
Related parts for LAL04NA180K
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 16-DIP datasheet.pdf
IC 12 BIT 30 MSPS A/D 28-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR DL .100 TIN datasheet.pdf