Taiyo Yuden LAL04NA561K
LAL04NA561K picture photo
Mfg. Part Number
LAL04NA561K
Brief Description
FIXED IND 560UH 120MA 8.5 OHM TH
Datasheet Download
LAL04NA561K.pdf
Availability of LAL04NA561K
QUANTITY
LAL04NA561K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL04NA561K
Internal Part NumberEIS-LAL04NA561K
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±10%
Current Rating120mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.5 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.1MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL04NA561K
Related LinksLAL04, LAL04NA561K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL04NA561K Details Description
Related parts for LAL04NA561K
CAP FILM 0.22UF 2% 100VDC 2825 datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V INCAND SQR YEL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 19.05MMX5.5M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6V 20% 3015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 9.65MM datasheet.pdf