Taiyo Yuden LAL04TB1R2M
LAL04TB1R2M picture photo
Mfg. Part Number
LAL04TB1R2M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 880MA 210 MOHM
Datasheet Download
LAL04TB1R2M.pdf
Availability of LAL04TB1R2M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAL04TB1R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of LAL04TB1R2M
Internal Part NumberEIS-LAL04TB1R2M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTape & Box (TB)
Type-
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±20%
Current Rating880mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant144MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAL04TB1R2M
Related LinksLAL04, LAL04TB1R2M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAL04TB1R2M Details Description
Related parts for LAL04TB1R2M
CABLE TIE EXT HVY NAT 20.1" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
IC POWER SUP VARI 4CH HTSSOP-B24 datasheet.pdf
RES 1.67M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf