Panduit LAM3D250-12-1Y
LAM3D250-12-1Y picture photo
Mfg. Part Number
LAM3D250-12-1Y
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG ALUMINUM MECH 4 HOLE
Datasheet Download
LAM3D250-12-1Y.pdf
Availability of LAM3D250-12-1Y
QUANTITY
LAM3D250-12-1Y Order Process
Ship out your order
Specifications of LAM3D250-12-1Y
Internal Part NumberEIS-LAM3D250-12-1Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesLAM3D
PackagingBulk
Terminal TypeLug, Grounding
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleFour Stud Holes
Tab Thickness0.310" (7.87mm)
Length - Overall4.250" (107.95mm)
Width - Outer Edges3.000" (76.20mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationScrew
Wire Gauge250 MCM (kcmil) - 6 AWG
InsulationNon-Insulated
Features3 Cable Entries, With Screw
Color-
Contact FinishTin
Contact MaterialAluminum Alloy
Diameter - Barrel ID-
Diameter - Barrel OD-
Diameter - Ring ID-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAM3D250-12-1Y
Related LinksLAM3D25, LAM3D250-12-1Y Datasheet, Panduit Distributor
LAM3D250-12-1Y Details Description
Related parts for LAM3D250-12-1Y
LED GREEN/RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CABLE TERM BLOCK GN SERVO 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 221 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 200 MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.0068UF RADIAL datasheet.pdf