Taiyo Yuden LAN02KR2R7J
LAN02KR2R7J picture photo
Mfg. Part Number
LAN02KR2R7J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 390MA 520 MOHM
Datasheet Download
LAN02KR2R7J.pdf
Availability of LAN02KR2R7J
QUANTITY
LAN02KR2R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of LAN02KR2R7J
Internal Part NumberEIS-LAN02KR2R7J
Standard Package500
SeriesLA
PackagingBulk
Type-
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)520 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.142" L (2.40mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAN02KR2R7J
Related LinksLAN02, LAN02KR2R7J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAN02KR2R7J Details Description
Related parts for LAN02KR2R7J
RES SMD 274 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO HIFI TO247-15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
RIVET datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf