Microchip Technology LAN8820I-ABZJ-TR
LAN8820I-ABZJ-TR picture photo
Mfg. Part Number
LAN8820I-ABZJ-TR
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
TXRX ETHERNET 54VQFN
Datasheet Download
LAN8820I-ABZJ-TR.pdf
Availability of LAN8820I-ABZJ-TR
QUANTITY
LAN8820I-ABZJ-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LAN8820I-ABZJ-TR
Internal Part NumberEIS-LAN8820I-ABZJ-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 10/Dec/2014
Datasheet Update 22/Dec/2014
LAN8820,Lan8820i RGMII Datasheet Update 28/Oct/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 19/Mar/2014
SCC Site Qualification 20/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolEthernet
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package56-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAN8820I-ABZJ-TR
Related LinksLAN8820I, LAN8820I-ABZJ-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
LAN8820I-ABZJ-TR Details Description
Related parts for LAN8820I-ABZJ-TR
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LFT 12 IN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 300W 20A datasheet.pdf
616-CG1T=ADAPTOR PLUG ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf