Microchip Technology LAN9221-ABZJ
LAN9221-ABZJ picture photo
Mfg. Part Number
LAN9221-ABZJ
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC ETHERNET CTRLR 16BIT 56-QFN
Datasheet Download
LAN9221-ABZJ.pdf
Availability of LAN9221-ABZJ
QUANTITY
LAN9221-ABZJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LAN9221-ABZJ
Internal Part NumberEIS-LAN9221-ABZJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 19/Mar/2014
SCC Site Qualification 20/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
Series-
PackagingTray
ProtocolEthernet
FunctionController
InterfaceParallel
Standards10/100 Base-T/TX PHY
Voltage - Supply3.3V
Current - Supply85mA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case56-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package56-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAN9221-ABZJ
Related LinksLAN922, LAN9221-ABZJ Datasheet, Microchip Technology Distributor
LAN9221-ABZJ Details Description
Related parts for LAN9221-ABZJ
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC MUX 8-IN CMOS LOGIC HS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 500' datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.200 T/H datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZHV6 datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MOTOR 220V 50H datasheet.pdf