Nichicon LAQ2D471MELZ40
LAQ2D471MELZ40 picture photo
Mfg. Part Number
LAQ2D471MELZ40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAQ2D471MELZ40.pdf
Availability of LAQ2D471MELZ40
QUANTITY
LAQ2D471MELZ40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAQ2D471MELZ40
Internal Part NumberEIS-LAQ2D471MELZ40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAQ
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAQ2D471MELZ40
Related LinksLAQ2D47, LAQ2D471MELZ40 Datasheet, Nichicon Distributor
LAQ2D471MELZ40 Details Description
Related parts for LAQ2D471MELZ40
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V 0402 datasheet.pdf
PANEL SURFACE SHIELD ALUM 1/8" datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.5A HOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
F500 FIRMWARE W/MACRO FUNCTION datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf