AVX Corporation MD015C823JAB
MD015C823JAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C823JAB
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C823JAB.pdf
Availability of MD015C823JAB
QUANTITY
MD015C823JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C823JAB
Internal Part NumberEIS-MD015C823JAB
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C823JAB
Related LinksMD015C, MD015C823JAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C823JAB Details Description
Related parts for MD015C823JAB
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.27"L X 1.52"W datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK LOW-PROFILE FORGED datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 2-WIRE 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .005% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf