Nichicon LAQ2P391MELB30
LAQ2P391MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LAQ2P391MELB30
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LAQ2P391MELB30.pdf
Availability of LAQ2P391MELB30
QUANTITY
LAQ2P391MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAQ2P391MELB30
Internal Part NumberEIS-LAQ2P391MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAQ2P391MELB30
Related LinksLAQ2P39, LAQ2P391MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LAQ2P391MELB30 Details Description
Related parts for LAQ2P391MELB30
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1.5A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OVERLAY PANEL OP6800 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 7.9A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 1.3MH 78MA 23 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf