Nichicon LAR2D182MELB50
LAR2D182MELB50 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2D182MELB50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LAR2D182MELB50.pdf
Availability of LAR2D182MELB50
QUANTITY
LAR2D182MELB50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2D182MELB50
Internal Part NumberEIS-LAR2D182MELB50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAR
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.08A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2D182MELB50
Related LinksLAR2D18, LAR2D182MELB50 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2D182MELB50 Details Description
Related parts for LAR2D182MELB50
CAP CER 47PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
KIT TDP TRIAD R/A RECPT & PLUG datasheet.pdf
IC V-LEVL XLATR I2C/SMBUS 8X2SON datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 10pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 250V datasheet.pdf