Nichicon LAR2E102MELC35
LAR2E102MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2E102MELC35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LAR2E102MELC35.pdf
Availability of LAR2E102MELC35
QUANTITY
LAR2E102MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2E102MELC35
Internal Part NumberEIS-LAR2E102MELC35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAR
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2E102MELC35
Related LinksLAR2E10, LAR2E102MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2E102MELC35 Details Description
Related parts for LAR2E102MELC35
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
KIT REMOTE MONITRING APPLICATION datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf