Nichicon LAR2E561MELZ45
LAR2E561MELZ45 picture photo
Mfg. Part Number
LAR2E561MELZ45
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LAR2E561MELZ45.pdf
Availability of LAR2E561MELZ45
QUANTITY
LAR2E561MELZ45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LAR2E561MELZ45
Internal Part NumberEIS-LAR2E561MELZ45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAR2E561MELZ45
Related LinksLAR2E56, LAR2E561MELZ45 Datasheet, Nichicon Distributor
LAR2E561MELZ45 Details Description
Related parts for LAR2E561MELZ45
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC TRANSMITTER ASK SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
AMMETER 0-100A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf