Taiyo Yuden LAV35VB102J
LAV35VB102J picture photo
Mfg. Part Number
LAV35VB102J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 55MA 28 OHM TH
Datasheet Download
LAV35VB102J.pdf
Availability of LAV35VB102J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAV35VB102J Order Process
Ship out your order
Specifications of LAV35VB102J
Internal Part NumberEIS-LAV35VB102J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLAV 35 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±5%
Current Rating55mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)28 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAV35VB102J
Related LinksLAV35, LAV35VB102J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAV35VB102J Details Description
Related parts for LAV35VB102J
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
GROMMET 2.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
47UF 50V 6,3X11 datasheet.pdf