Taiyo Yuden LAV35VB1R0K
LAV35VB1R0K picture photo
Mfg. Part Number
LAV35VB1R0K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 790MA 170 MOHM TH
Datasheet Download
LAV35VB1R0K.pdf
Availability of LAV35VB1R0K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LAV35VB1R0K Order Process
Ship out your order
Specifications of LAV35VB1R0K
Internal Part NumberEIS-LAV35VB1R0K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLAV 35 Series 06/Mar/2012
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLA
PackagingTray
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating790mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant82MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LAV35VB1R0K
Related LinksLAV35, LAV35VB1R0K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LAV35VB1R0K Details Description
Related parts for LAV35VB1R0K
SIDACTOR BI 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf