OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK
LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK picture photo
Mfg. Part Number
LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK.pdf
Availability of LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK
Internal Part NumberEIS-LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Jan/2010
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating175.5mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 2.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.1V
Current - Test10mA
Viewing Angle40°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant471nm
Wavelength - Peak465nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1
Size / Dimension-
Height (Max)4.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK
LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK Details Description
Related parts for LB 3333-Q1S2-35-0-10-BULK
IC CTRLR PWM MULTIPHASE 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 STR TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 48" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 29 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.5A 66 MOHM SMD datasheet.pdf