| Internal Part Number | EIS-LB A676-J2L2-1-0-10-R33-Z | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 17/Nov/2008 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | SIDELED | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Blue | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 11.8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 2.40mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.5V | |
| Current - Test | 10mA | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle | |
| Wavelength - Dominant | 465nm | |
| Wavelength - Peak | 428nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-SMD, Boomerang | |
| Supplier Device Package | SMD | |
| Size / Dimension | 4.00mm L x 3.60mm W | |
| Height (Max) | 4.20mm | |