OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LB T673-M2P1-35-Z
LB T673-M2P1-35-Z picture photo
Mfg. Part Number
LB T673-M2P1-35-Z
Brief Description
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD
Datasheet Download
LB T673-M2P1-35-Z.pdf
Availability of LB T673-M2P1-35-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LB T673-M2P1-35-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LB T673-M2P1-35-Z
Internal Part NumberEIS-LB T673-M2P1-35-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingCut Tape (CT)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating39.2mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.1V
Current - Test10mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant471nm
Wavelength - Peak466nm
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB T673-M2P1-35-Z
Related LinksLB T673-, LB T673-M2P1-35-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LB T673-M2P1-35-Z Details Description
Related parts for LB T673-M2P1-35-Z
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 22MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FILTER SAW 173.075MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 909K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
26+26DIL WAY HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf