| Internal Part Number | EIS-LB01GW01-5C24-JB | |
| Product Training Modules | 3D CAD Models | |
| 3D Model | LB01GW01-5C24-JB | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | LB | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Red | |
| Lens Color | Red | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Square | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm) | |
| Lens Style/Size | Square with Flat Top, 13.20mm | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LB01GW01-5C24-JB | |
| Related Links | LB01GW01, LB01GW01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor | |
 | 3-640440-5 | CONN RECEPT 5POS 22AWG MTA100 | datasheet.pdf | |
 | 51065 | SCREWDROVER SLOT 1.2X6.5MM 10.5" | datasheet.pdf | |