Phihong USA POE33S-1AT-N-R
POE33S-1AT-N-R picture photo
Mfg. Part Number
POE33S-1AT-N-R
Manufacturer
Product Category
Power over Ethernet (PoE)
Brief Description
POE INJECTOR 33.6W 56V
Datasheet Download
POE33S-1AT-N-R.pdf
Availability of POE33S-1AT-N-R
QUANTITY
POE33S-1AT-N-R Order Process
Ship out your order
Specifications of POE33S-1AT-N-R
Internal Part NumberEIS-POE33S-1AT-N-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPOE33S-1AT-N PoE Injector
Standard Package4
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPOE33S
TypeMidspan Injector
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output56V
Current - Output600mA
Power (Watts) - Per Port33.6W
ComplianceIEEE802.3at
Data Rate10/100/1000 Mbps
FeaturesIP67, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Efficiency73%
Mounting TypeBracket Mount
Size / Dimension9.93" L x 6.93" W x 3.07" H (252.1mm x 176.0mm x 78.0mm)
Note-
Input ConnectorTerminal Block (Power), RJ45 (Data)
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE33S-1AT-N-R
Related LinksPOE33S-, POE33S-1AT-N-R Datasheet, Phihong USA Distributor
POE33S-1AT-N-R Details Description
Related parts for POE33S-1AT-N-R
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC TRANSPORT TDM 484BGA datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 12" YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN AC INLET 6.3MM TAB FLNG MNT datasheet.pdf