Vicor Corporation V72C3V3T75BG
V72C3V3T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3T75BG.pdf
Availability of V72C3V3T75BG
QUANTITY
V72C3V3T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3T75BG
Internal Part NumberEIS-V72C3V3T75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3T75BG
Related LinksV72C3V, V72C3V3T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3T75BG Details Description
Related parts for V72C3V3T75BG
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .191" .053"L datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M10 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 540MA 310 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 40POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf