NKK Switches LB02GW01-12-FJ
LB02GW01-12-FJ picture photo
Mfg. Part Number
LB02GW01-12-FJ
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
IND PB ILLUM RND GRAY 12V LAMP
Datasheet Download
LB02GW01-12-FJ.pdf
Availability of LB02GW01-12-FJ
QUANTITY
LB02GW01-12-FJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB02GW01-12-FJ
Internal Part NumberEIS-LB02GW01-12-FJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelLB02GW01-12-FJ
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesLB
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.87" (22.10mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 19.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB02GW01-12-FJ
Related LinksLB02GW0, LB02GW01-12-FJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB02GW01-12-FJ Details Description
Related parts for LB02GW01-12-FJ
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
FEED-THRU TERM BLOCK 20-8AWG datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 28 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROID 2VA 50:5 datasheet.pdf
SWITCH LEVER .1A SPST-NO .187QC datasheet.pdf
MODUL TOOL KIT M7167A datasheet.pdf
IC TXRX OCTAL BIDIRECT 20LCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf