NKK Switches LB15CKW01-28-CJ
LB15CKW01-28-CJ picture photo
Mfg. Part Number
LB15CKW01-28-CJ
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15CKW01-28-CJ.pdf
Availability of LB15CKW01-28-CJ
QUANTITY
LB15CKW01-28-CJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15CKW01-28-CJ
Internal Part NumberEIS-LB15CKW01-28-CJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15CKW01-28-CJ
Related LinksLB15CKW, LB15CKW01-28-CJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15CKW01-28-CJ Details Description
Related parts for LB15CKW01-28-CJ
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT PINS KIT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A AXIAL datasheet.pdf