Texas Instruments LP3965ESX-2.5
LP3965ESX-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LP3965ESX-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK
Datasheet Download
LP3965ESX-2.5.pdf
Availability of LP3965ESX-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LP3965ESX-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP3965ESX-2.5
Internal Part NumberEIS-LP3965ESX-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.38V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP3965ESX-2.5
Related LinksLP3965, LP3965ESX-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP3965ESX-2.5 Details Description
Related parts for LP3965ESX-2.5
CONN JACKSCREW LONG-LONG MALE datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 10.21NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO 15C S 12" YEL JACKS NI datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 6A datasheet.pdf