NKK Switches LB15CKW01-5C12-JC
LB15CKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB15CKW01-5C12-JC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15CKW01-5C12-JC.pdf
Availability of LB15CKW01-5C12-JC
QUANTITY
LB15CKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15CKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-LB15CKW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Value Added and Custom Switch Capabilities
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15CKW01-5C12-JC
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15CKW01-5C12-JC
Related LinksLB15CKW0, LB15CKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15CKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for LB15CKW01-5C12-JC
CONN HDR BRKWAY 40POS VERT 15AU datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PLATE MOUNTING ADAPTER datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
200UF 3V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf