NKK Switches LB15RGW01-01-JB
LB15RGW01-01-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15RGW01-01-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15RGW01-01-JB.pdf
Availability of LB15RGW01-01-JB
QUANTITY
LB15RGW01-01-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15RGW01-01-JB
Internal Part NumberEIS-LB15RGW01-01-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15RGW01-01-JB
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorNeon, White
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15RGW01-01-JB
Related LinksLB15RGW, LB15RGW01-01-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15RGW01-01-JB Details Description
Related parts for LB15RGW01-01-JB
CONN RECEPT/CAP 4 POS MINI RECT datasheet.pdf
CBS THR MALE-MALE 1/2" NYLON datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC SILICON 1.84MHZ SC70-3 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 5/8"7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 1.5KW 200V datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 10POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 470 OHM 6SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf