NKK Switches LB15RKG01-6B-JD
LB15RKG01-6B-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB15RKG01-6B-JD
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15RKG01-6B-JD.pdf
Availability of LB15RKG01-6B-JD
QUANTITY
LB15RKG01-6B-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15RKG01-6B-JD
Internal Part NumberEIS-LB15RKG01-6B-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15RKG01-6B-JD
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15RKG01-6B-JD
Related LinksLB15RKG, LB15RKG01-6B-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15RKG01-6B-JD Details Description
Related parts for LB15RKG01-6B-JD
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 208 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 16MX16 54TSOP datasheet.pdf
OSC CMEMS 16.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf