NKK Switches LB15SKG01-05-EJ
LB15SKG01-05-EJ picture photo
Mfg. Part Number
LB15SKG01-05-EJ
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15SKG01-05-EJ.pdf
Availability of LB15SKG01-05-EJ
QUANTITY
LB15SKG01-05-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15SKG01-05-EJ
Internal Part NumberEIS-LB15SKG01-05-EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15SKG01-05-EJ
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15SKG01-05-EJ
Related LinksLB15SKG, LB15SKG01-05-EJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15SKG01-05-EJ Details Description
Related parts for LB15SKG01-05-EJ
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 30W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS 2MM IDC R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
KNEE PAD WORKMAN PRO datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf