Vicor Corporation VE-20W-MX-F1
VE-20W-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20W-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-20W-MX-F1.pdf
Availability of VE-20W-MX-F1
QUANTITY
VE-20W-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20W-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20W-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20W-MX-F1
Related LinksVE-20W, VE-20W-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20W-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-20W-MX-F1
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 6A 5V datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 495MA 260 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18UNF 1-5V datasheet.pdf
IC DUAL HIGH SID FET DRIVER 8DIP datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLUE 10/PACK datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
JFET P-CH 30V TO-18 datasheet.pdf