NKK Switches LB15SKG01-05-JC
LB15SKG01-05-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB15SKG01-05-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15SKG01-05-JC.pdf
Availability of LB15SKG01-05-JC
QUANTITY
LB15SKG01-05-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15SKG01-05-JC
Internal Part NumberEIS-LB15SKG01-05-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15SKG01-05-JC
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15SKG01-05-JC
Related LinksLB15SKG, LB15SKG01-05-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15SKG01-05-JC Details Description
Related parts for LB15SKG01-05-JC
CONN D-SUB FMALE SCREWLOCK KIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF DVR 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 2.9A 6DFN datasheet.pdf
HEADER SLOTTED WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 31 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf