NKK Switches LB15WKG01-5C-JC
LB15WKG01-5C-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKG01-5C-JC
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15WKG01-5C-JC.pdf
Availability of LB15WKG01-5C-JC
QUANTITY
LB15WKG01-5C-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKG01-5C-JC
Internal Part NumberEIS-LB15WKG01-5C-JC
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKG01-5C-JC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.9 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKG01-5C-JC
Related LinksLB15WKG, LB15WKG01-5C-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKG01-5C-JC Details Description
Related parts for LB15WKG01-5C-JC
KIT DEV RABBITCORE RCM3360 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 9MM datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
STRIP MARKER 6 STD datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IMP100,O,H,V6P10C,UG,REW46 datasheet.pdf
RES SMD 0.013 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf