NKK Switches LB15WKW01-12-GJ
LB15WKW01-12-GJ picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKW01-12-GJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15WKW01-12-GJ.pdf
Availability of LB15WKW01-12-GJ
QUANTITY
LB15WKW01-12-GJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKW01-12-GJ
Internal Part NumberEIS-LB15WKW01-12-GJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKW01-12-GJ
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKW01-12-GJ
Related LinksLB15WKW, LB15WKW01-12-GJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKW01-12-GJ Details Description
Related parts for LB15WKW01-12-GJ
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DUAL 70V SOT-363 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SFP TRANSCEIVER SFP-1000-SX-MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
EARTH GROUND TESTER datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf