NKK Switches LB15WKW01/CUL-12-JF
LB15WKW01/CUL-12-JF picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKW01/CUL-12-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15WKW01/CUL-12-JF.pdf
Availability of LB15WKW01/CUL-12-JF
QUANTITY
LB15WKW01/CUL-12-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKW01/CUL-12-JF
Internal Part NumberEIS-LB15WKW01/CUL-12-JF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKW01/CUL-12-JF
Related LinksLB15WKW01, LB15WKW01/CUL-12-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKW01/CUL-12-JF Details Description
Related parts for LB15WKW01/CUL-12-JF
IC VOLT DETECT N-CH 45V SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEAT SHRINK SLEEVE MARKER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS STR FMAL-R/A FMALE 4M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf