NKK Switches LB16CKG01-12-GJ
LB16CKG01-12-GJ picture photo
Mfg. Part Number
LB16CKG01-12-GJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB16CKG01-12-GJ.pdf
Availability of LB16CKG01-12-GJ
QUANTITY
LB16CKG01-12-GJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB16CKG01-12-GJ
Internal Part NumberEIS-LB16CKG01-12-GJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB16CKG01-12-GJ
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB16CKG01-12-GJ
Related LinksLB16CKG, LB16CKG01-12-GJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB16CKG01-12-GJ Details Description
Related parts for LB16CKG01-12-GJ
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 108UF 330V QC TERM datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 8V 240W datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 48POS .152M datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/LCK/CAP 10CKT datasheet.pdf
RES 402K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf