Taiyo Yuden LB2016T150M
LB2016T150M picture photo
Mfg. Part Number
LB2016T150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 130MA 700 MOHM
Datasheet Download
LB2016T150M.pdf
Availability of LB2016T150M
QUANTITY
LB2016T150M Order Process
Ship out your order
Specifications of LB2016T150M
Internal Part NumberEIS-LB2016T150M
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB2016T150M
Related LinksLB201, LB2016T150M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LB2016T150M Details Description
Related parts for LB2016T150M
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD5 IVRY datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 16POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
SENS FIBER RIGHT ANGLE MOUNT datasheet.pdf
IC ADC OCT 12BIT 25MSPS 100-TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 75-250VAC DC datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2MM VERT SMD GOLD datasheet.pdf