Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX32CT-6R8-R
CTX32CT-6R8-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX32CT-6R8-R
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 360MA 420 MOHM
Datasheet Download
CTX32CT-6R8-R.pdf
Availability of CTX32CT-6R8-R
QUANTITY
CTX32CT-6R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX32CT-6R8-R
Internal Part NumberEIS-CTX32CT-6R8-R
Material - CoreCeramic
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating360mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)420 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX32CT-6R8-R
Related LinksCTX32C, CTX32CT-6R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX32CT-6R8-R Details Description
Related parts for CTX32CT-6R8-R
IC ADC 13BIT 2.7V 4CH SPI 16DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.5X50.8MM 48VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 4KV N750 RADIAL datasheet.pdf
SENS 1500PSI 22MM 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 24POS datasheet.pdf
RES 348 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Stereo, 96 kHz, Multibit DAC IC datasheet.pdf