Vicor Corporation V375C48T150BS3
V375C48T150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C48T150BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V375C48T150BS3.pdf
Availability of V375C48T150BS3
QUANTITY
V375C48T150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C48T150BS3
Internal Part NumberEIS-V375C48T150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C48T150BS3
Related LinksV375C48, V375C48T150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C48T150BS3 Details Description
Related parts for V375C48T150BS3
IC SYNTHESIZER RF2/IF 24TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
OSC XO 33.33MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 6 OUT 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 7.5KV 2A AXIAL datasheet.pdf