NKK Switches LB25SKW01-5D24-JD
LB25SKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB25SKW01-5D24-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25SKW01-5D24-JD.pdf
Availability of LB25SKW01-5D24-JD
QUANTITY
LB25SKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25SKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-LB25SKW01-5D24-JD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
How Illuminated Switches Work
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25SKW01-5D24-JD
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25SKW01-5D24-JD
Related LinksLB25SKW0, LB25SKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25SKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for LB25SKW01-5D24-JD
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 18.5A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 17POS datasheet.pdf
RES 14.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUMPER CYLINDRICAL 0.5" DIA BLK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf