NKK Switches LB25WKG01-5F-JF
LB25WKG01-5F-JF picture photo
Mfg. Part Number
LB25WKG01-5F-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB25WKG01-5F-JF.pdf
Availability of LB25WKG01-5F-JF
QUANTITY
LB25WKG01-5F-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25WKG01-5F-JF
Internal Part NumberEIS-LB25WKG01-5F-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25WKG01-5F-JF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25WKG01-5F-JF
Related LinksLB25WKG, LB25WKG01-5F-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25WKG01-5F-JF Details Description
Related parts for LB25WKG01-5F-JF
CONN RCPT WATERPROOF 5POS FMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT STR PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf