NKK Switches LB26RKW01-5C24-JB
LB26RKW01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB26RKW01-5C24-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB26RKW01-5C24-JB.pdf
Availability of LB26RKW01-5C24-JB
QUANTITY
LB26RKW01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26RKW01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-LB26RKW01-5C24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26RKW01-5C24-JB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26RKW01-5C24-JB
Related LinksLB26RKW0, LB26RKW01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26RKW01-5C24-JB Details Description
Related parts for LB26RKW01-5C24-JB
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER GH SIDE 4POS 1.25MM datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.2A 110 MOHM TH datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM T/H datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 240VAC 60VDC datasheet.pdf