NKK Switches LB26SKG01-12-JG
LB26SKG01-12-JG picture photo
Mfg. Part Number
LB26SKG01-12-JG
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB26SKG01-12-JG.pdf
Availability of LB26SKG01-12-JG
QUANTITY
LB26SKG01-12-JG Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26SKG01-12-JG
Internal Part NumberEIS-LB26SKG01-12-JG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26SKG01-12-JG
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Blue Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26SKG01-12-JG
Related LinksLB26SKG, LB26SKG01-12-JG Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26SKG01-12-JG Details Description
Related parts for LB26SKG01-12-JG
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5A 29.5 MOHM SMD datasheet.pdf
KNOB POINTER THERMOSET 1/4" datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 720MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf