Taiyo Yuden LBC2016T680M
LBC2016T680M picture photo
Mfg. Part Number
LBC2016T680M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 95MA 7 OHM SMD
Datasheet Download
LBC2016T680M.pdf
Availability of LBC2016T680M
QUANTITY
LBC2016T680M Order Process
Ship out your order
Specifications of LBC2016T680M
Internal Part NumberEIS-LBC2016T680M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating95mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)7 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBC2016T680M
Related LinksLBC201, LBC2016T680M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBC2016T680M Details Description
Related parts for LBC2016T680M
RES 33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PHASE 24SOIC datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
LENS/HOLDER POS PINS CREE XP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf