Taiyo Yuden LBMF1608T1R0M
LBMF1608T1R0M picture photo
Mfg. Part Number
LBMF1608T1R0M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 230MA 90 MOHM SMD
Datasheet Download
LBMF1608T1R0M.pdf
Availability of LBMF1608T1R0M
QUANTITY
LBMF1608T1R0M Order Process
Ship out your order
Specifications of LBMF1608T1R0M
Internal Part NumberEIS-LBMF1608T1R0M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBMF1608T1R0M
Related LinksLBMF16, LBMF1608T1R0M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBMF1608T1R0M Details Description
Related parts for LBMF1608T1R0M
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT MULT 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 18MM 5POS IP67 W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUGE SMD datasheet.pdf