Taiyo Yuden LBR2012T4R7M
LBR2012T4R7M picture photo
Mfg. Part Number
LBR2012T4R7M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 200MA 240 MOHM
Datasheet Download
LBR2012T4R7M.pdf
Availability of LBR2012T4R7M
QUANTITY
LBR2012T4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of LBR2012T4R7M
Internal Part NumberEIS-LBR2012T4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBR2012T4R7M
Related LinksLBR201, LBR2012T4R7M Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBR2012T4R7M Details Description
Related parts for LBR2012T4R7M
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL BLK/GRAY 3.25"L X 4"W datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 8POS 18-20AWG YEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 338NFBGA datasheet.pdf
END COVER YELLOW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf