Panasonic Industrial Automation Sales LC4HL-R4-AC240V
LC4HL-R4-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
LC4HL-R4-AC240V
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
LC4HL-R4-AC240V.pdf
Availability of LC4HL-R4-AC240V
QUANTITY
LC4HL-R4-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4HL-R4-AC240V
Internal Part NumberEIS-LC4HL-R4-AC240V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesLC4H
TypeBatch, Tachometer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Black Characters
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeRelay
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4HL-R4-AC240V
Related LinksLC4HL-R, LC4HL-R4-AC240V Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4HL-R4-AC240V Details Description
Related parts for LC4HL-R4-AC240V
JUMPER-H2788TR/C2065L/X 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 18MM 8POS IP67 W/PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X72" S SFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf