Panasonic Industrial Automation Sales LC4HL8-T6-DC24V
LC4HL8-T6-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
LC4HL8-T6-DC24V
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT
Datasheet Download
LC4HL8-T6-DC24V.pdf
Availability of LC4HL8-T6-DC24V
QUANTITY
LC4HL8-T6-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4HL8-T6-DC24V
Internal Part NumberEIS-LC4HL8-T6-DC24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesLC4H
TypeBatch, Tachometer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Black Characters
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeSolid State
Voltage - Supply12 ~ 24VDC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4HL8-T6-DC24V
Related LinksLC4HL8-, LC4HL8-T6-DC24V Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4HL8-T6-DC24V Details Description
Related parts for LC4HL8-T6-DC24V
JUMPER-H9991TR/1852YL/X 2" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10A 8.6 MOHM SMD datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 LSZH 3M WHITE datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 250MA 2 OHM TH datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 18"X72" ALUM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf